Fiber setup hos Eniig i Aalborg

Fra wiki.iptables.dk
Version fra 12. sep 2018, 13:28 af Pmr (diskussion | bidrag) Pmr (diskussion | bidrag) (Oprettede siden med "800px {| class="wikitable" !Formål !Standard !Bølgelængde !Bølgestart !Bølgeslut !Bølgebræde !Båndbrede |- |Upload |GPON |1310 nm |1300 nm |1...")
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version→ (forskel)
Skift til: navigering, søgning

Eniig-GPON.svg

Formål Standard Bølgelængde Bølgestart Bølgeslut Bølgebræde Båndbrede
Upload GPON 1310 nm 1300 nm 1320 nm 20 nm 1,244Gb/s
Download GPON 1490 nm 1480 nm 1500 nm 20 nm 2,488Gb/s
TV-signal CATV 1550 nm 1528 nm 1563 nm 35 nm 47~1080 MHz
Fremtidig upload XGS-PON 1270 nm 1260 nm 1280 nm 20 nm 2,488Gb/s, 9,953Gb/s
Fremtidig download XGS-PON 1577 nm 1570 nm 1585 nm 15 nm 9,953Gb/s

Samme fiber kan kører både GPON og XGS-PON på samme tid til 2 forskellige fiber-moduler i centralen. Da standarderne kører på forskellige bølgelænger. Det er således muligt at løbene skifte fiberboksene til XGS-PON.